15.3 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023

Kapesné pro děti a jeho nové trendy

Někteří lidé se o financích baví rádi,...

Princip mlčenlivosti v mediaci: na koho se vztahuje?

Mezi základní principy uplatňované v rámci mediace...

Rychlá půjčka pro podnikatele jako řešení finančních problémů

Pro mnoho živnostníků a podnikatelů může každý...

Investování do nemovitostí v roce 2023. Kde jsou ty nejlepší příležitosti?

Ochránit své dlouho střádané úspory před inflací, to je úkol každého, kdo se rozhodne investovat. Rozhodli jste se taktéž vstoupit do investorského světa? I když investičních instrumentů najdeme na trhu jako máku, nemovitosti se jeví jako nejvíce lukrativní možnost. Vždyť rodinné domy nebo byty tady s námi byly, jsou a budou. Proto vložit do nich své dlouho odkládané peníze dává smysl.

Investice do nemovitostí dávají smysl po staletí

Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že investování do nemovitostí je dlouhodobým trendem. A nelze se tomu divit. I když evidujeme jisté (ale opravdu jen chvilkové) zakolísání hodnoty cen nemovitostí, z dlouhodobého hlediska stále rostou. A jinak tomu nebude ani v letošním roce, o kterém se řada lidí obává, že mnohým investorům zlomí vaz.

Jak jsme již nastínili, investice do nemovitosti z dlouhodobého hlediska stále dávají smysl. A i když se v minulosti našlo několik zakolísání, nakonec ze všech investorských instrumentů vyšly právě nemovitosti jako vítězové. Možná je současná ekonomická situace taktéž do jisté míry kritická a má být oním zakolísáním, nezapomínejme ale na to, že i takové dny nakonec přinesly ovoce.

I přes všechny okolnosti se investice do nemovitostí vyplatí

Právě současná situace je něco, co dělá nejen investorům vrásky na čele. Dokonce i nad investováním do nemovitostí je lepší raději dvakrát uvažovat než do příležitosti automaticky vstoupit. Jestli se jedná o dobrý krok, to ukáže pouze čas. Nyní se však zdá být příliš nezodpovědné neinvestovat, když inflace dosahuje šestnácti či sedmnácti procent.

Investování je jediný způsob, jak proti inflaci bojovat, respektive jak se s ní alespoň snažit udržet krok. A pokud člověk neprahne po vysoce rizikové investici, jako jsou kryptoměny nebo akcie, pak je tato cesta tou nejvýhodnější a nejlepší.

Je však pravdou, že letošní rok patří na nemovitostním trhu hlavně těm, kteří disponují patřičnou hotovostí. Poskytovatelé úvěrů totiž přistupují k půjčování vysokých částek poměrně skepticky (a nelze se tomu do jisté míry divit). Poptávka je však naštěstí menší čili se nabídka ochlazenému zájmu přizpůsobuje.

A tím se dostáváme k tomu, jak konkrétně bude se vší pravděpodobností vypadat nemovitostí trh v roce 2023.

Nabídku nadiktuje poptávka, která nebude zrovna obrovská. Ceny tak mohou jít radikálně dolů (minimálně o pár desítek procent), ale jelikož banky netouží poskytovat své peníze každému, hotovost nám zajistí v tomto případě svobodu a nezávislost. Pokud vám tedy do cesty nevstoupí půjčka ihned, která by mohla pomoct dodat alespoň část chybějících financí.

Využijte nahraných karet

Na první pohled to nevypadalo, že by byl nemovitostí trh nějak drasticky atraktivní a že bychom letos mohli do nemovitostí výhodně investovat. Zahraniční dění je našponované, inflace vysoká a ekonomická situace v tuzemsku nestálá. Nejeden investor však velmi brzy poznal, že na první pohled šíleně rozdané karty jsou vlastně skvěle namíchané a že ze současného stavu může jenom vytěžit.

Aktuální situace na nemovitostním trhu totiž přinesla hromadu benefitů a pozitiv. Kupříkladu úpadek velkého množství potenciálních zájemců, kteří jenom přebírali jeden vyhlédnutý byt za druhým a vám tak zbyly jenom méně atraktivní kusy. Za pozitivum můžeme také označit aktuálně padající ceny nemovitostí. Sice se nedotýkají svého pomyslného dna, jako tomu bylo relativně nedávno u hypotečních úroků, ale minimálně nám mohou koupi rodinného domu nebo bytu patřičně zpříjemnit.

Nemovitosti dávají smysl

Důvodem, proč s koupí nemovitosti příliš dlouho neváhat a proč kývnout ve chvíli, kdy se půjčka ihned hlásí o slovo, je především vysoká pravděpodobnost zvyšujících se nájmů. S příchodem ochlazení na nemovitostním trhu a nižší poptávky po prodávaných nemovitostech se samozřejmě logicky zvýší cena tam, kde bude vyšší i poptávka, a sice u nájemného.

Pokud se tedy rozhodnete koupit nějakou nemovitost, nemusíte v ní nutně bydlet. Stačí, když se pro vás stane takzvaným pasivním příjmem.

Neuchylujte se do velkých měst

Závěrem se nabízí otázka, kde jsou nejlepší příležitosti a kde tedy nemovitost koupit, ať už investiční, nebo pro osobní účely.

Ze hry vystupují velká města, jako jsou Praha, Brno nebo Olomouc. I když i zde se pravděpodobně dočkáme lehkého ochlazení cen, může to být jen chvilkové nebo se tento efekt může rovnat pohybu jako na houpačce. Do velkých měst totiž pravidelně přicházejí noví a noví obyvatelé, takže i poptávka může být trochu odlišná v porovnání s menšími městy nebo vesnicemi.

Na druhou stranu malé vísky na krajích republiky nejsou zrovna atraktivní.

Uchylte se proto v nejlepším případě do okolí velkých měst, odkud je možné se do centra města dobře dopravit. To zajistí, že bude v okolí potřebná občanská vybavenost. A to nejen obchody, ale také školy, školky, sportovní areály nebo podobná místa, která ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebujete.

Sice je lepší se vyhýbat velkým městům, ale na druhou stranu při koupi nemovitosti v menších městech nebo vískách v okolí se ujistěte, že se v solidní dojezdové vzdálenosti nachází vše, co k životu potřebujete. A kromě toho také sledujte intenzitu výstaveb v místě, kde žijete nebo kde byste jednoho dne chtěli vysněnou nemovitost pořídit. Právě od intenzity výstaveb se totiž odvíjí to, s jakými cenami se při výběru nemovitostí potkáte.

Reviews

Další články autora