12.8 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023

Etoro recenze

Společnost eToro patří mezi známé brokery. Čím...

Co víte o investování do kryptoměn?

Investování do kryptoměn patří k dlouhodobě rozebíraným...

Jak si přehledně uspořádat koupelnu?

Uspořádaná koupelna slibuje poklidnější rána i příjemnější...

Podílové fondy

Podílový fond je jeden z mnoha druhů investic, do kterých můžete vložit své peníze za účelem zisku. Jejich založením a správou se zabývá investiční manažer, popřípadě rovnou investiční skupina.

Prostřednictvím podílových fondů se obvykle investuje do akcií či do dluhopisů, ale jde investovat do prakticky jakéhokoliv finančního aktiva, které se na trhu pohybuje. Manažeři těchto fondu pak tyto aktiva spravují a vyhledávají další možnosti investic, za účelem dosažení co největšího zisku při zachování únosných rizik.

Investicí do podílových fondů tak neinvestujete přímo do určitých akcií, ale necháváte své peníze zúročit prostřednictvím těchto fondu v mnoha různých odvětvích. Ono rozdělování peněz do různých aktiv právě snižuje míru rizika a ztrát v případě, že jedna z investic bude prodělečná.

Co je to podílový fond

Co je to podílový fond, je otázka, kterou slýcháváme nejvíce. Pojďme si tedy podílové fondy představit blíže, abyste věděli, jak to funguje.

V podstatě jde o profesionální nástroj sdružených financí všech investorů, který finanční prostředky investuje do cenných papírů, akcií, ale v některých případech i do nemovitostí či komodit, jako je kupříkladu zlato, ropa či plyn.

Zároveň je to i brána pro drobné investory. Do cenných komodit se bez dostatků financí investuje velmi špatně, ale fond, který spravuje finance kupříkladu stovky investorů, už nemá problém investovat do čehokoliv. Koncový investor tak může zhodnotit vklad i v řádu pár tisíc korun.

Celý proces investice spočívá v nákupu podílových listů podílového fondu. Všechny podílové listy jednoho fondu mají jednu hodnotu, která se odvíjí od tržní ceny.

Pokud tedy nakoupíte podílové listy po 5 000 Kč za kus a o rok později bude tržní cena těchto listů 6 450 Kč za kus, podílový fond je od vás za tuto částku vykoupí zpět, pokud budete chtít.

Investice v podílových fondech bývají na dobu neurčitou s možností kdykoliv z fondu vystoupit a prodat fondu zpět podílové listy. To že nakupujete, i prodáváte vždy za tržní cenu, generuje právě váš podíl zisku z fungování fondu.

Výnosy z podílových fondů

Výnosy z podílových fondů je druhou možností, jak vydělávat. V tomto případě samotná cena podílových listu nedokáže stoupat tak rychle, avšak každý rok se z nich vyplácí podíl ze zisku. To si můžeme ukázat na názorném příkladu.

Pan Novák nakoupil podílové listy v celkové hodnotě 50 000 Kč. Podílový list vyhlásil meziroční zisk 3 %, který bude investorům vyplácet. Panu Novákovi tak přijde na účet 50 000*0.03 = 1 500 Kč. To znamená, že na účet přišlo panu Novákovi 1500 korun, zatímco stále vlastní podílové listy v původní hodnotě.

Reviews

Další články autora