4.3 C
Brno
Pátek, 3 února, 2023

Mnoho zaměstnaneckých benefitů na jediné kartě

Se začátkem nového roku přistupuje spousta firem...

Forex online kurzy

Chcete se stát traderem, případně byste si...

Jaké máme pracovní víza pro cizince

Cizinec, který chce v Česku legálně pracovat,...

Rusko může rozhodnout o vývozu pšenice jen do „spřátelených“ zemí

Rusko, hlavní světový vývozce pšenice, může zavést omezení na dodávky zemědělských produktů a vyvážet je pouze do „spřátelených“ zemí v rámci sankcí Západu za jeho invazi na Ukrajinu. Prohlásil to v pátek Dmitrij Medveděv, jeden ze spojenců prezidenta Vladimira Putina.

Medveděv, který působil jako ruský prezident v letech 2008 až 2012 a nyní je zástupcem tajemníka ruské bezpečnostní rady, řekl, že by rád nastínil „několik jednoduchých, ale důležitých bodů o potravinové bezpečnosti v Rusku“ s ohledem na sankce. Většina z nich je již léta součástí zemědělské politiky Ruska.

„Budeme dodávat potraviny a zemědělské produkty jen našim přátelům,“ uvedl Medveděv na sociální síti. „Naštěstí jich máme mnoho a vůbec nejsou v Evropě ani Severní Americe.“

Rusko dodává pšenici zejména do Afriky a na Blízký východ. Evropská unie (EU) a Ukrajina jsou jeho hlavními konkurenty při obchodu s pšenicí.

Prioritou při zásobování potravinami je pro Moskvu domácí trh a kontrola cen na něm, řekl Medveděv. Rusko používá kvóty a daně na vývoz obilí od roku 2021 ve snaze stabilizovat vysoké ceny potravin.

Za zemědělské dodávky pro „přátele“ se bude platit v rublech a jejich národní měně v dohodnutém poměru, uvedl dále Medveděv.

Měna při platbě se může lišit v každé smlouvě o vývozu obilí v závislosti na potřebách kupujících a prodávajících.

Medveděvovo prohlášení přichází po nedávném požadavku Ruska, aby zahraniční kupci platili za ruský plyn v rublech.

Rusko zakázalo dovoz většiny potravin ze Západu v roce 2014 po anexii Krymu, ale nyní může seznam ještě rozšířit, dodal Medveděv.

Mnohé zahraniční společnosti, včetně potravinářských, minulý měsíc zastavily prodej svých značek v Rusku pro jeho invazi na Ukrajinu.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Reviews

Další články autora