4.3 C
Brno
Pátek, 3 února, 2023

Mnoho zaměstnaneckých benefitů na jediné kartě

Se začátkem nového roku přistupuje spousta firem...

Forex online kurzy

Chcete se stát traderem, případně byste si...

Jaké máme pracovní víza pro cizince

Cizinec, který chce v Česku legálně pracovat,...

Maloobchodní tržby v Německu v únoru vzrostly

Maloobchodní tržby v Německu v únoru vzrostly, poprvé za tři měsíce. Ale méně, než ekonomové očekávali, protože vysoká inflace a obavy v souvislosti s vyhlídkami ekonomiky pro rusko-ukrajinský konflikt brzdí nákupy. TASR o tom informuje na základě údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis.

Konkrétně maloobchodní tržby v největší evropské ekonomice se v únoru zvýšily o 0,3 % oproti lednu, kdy po revizi v meziměsíčním srovnání stagnovaly. Ekonomové předpověděli v únoru nárůst tržeb o 0,5%.

V meziročním srovnání se maloobchodní tržby v Německu v únoru zvýšily o 7 %, což je lepší výsledek než jejich nárůst o 6,1 %, který očekávali ekonomové. Ale pomalejší tempo než v lednu, kdy vyskočili o 10,4%. Letošní výsledky však ovlivnily i loňské přísné blokády, které snížily srovnávací základ.

Oproti únoru 2020, což byl poslední měsíc před vypuknutím pandemie nového koronaviru, byly letošní únorové tržby o 4,4 % výše.

Kupní sílu německých spotřebitelů však poškozuje eskalující inflace, kterou pohánějí zejména vyšší ceny plynu, topného oleje a benzínu.

Destatis uvedl také, že v únoru se tržby z prodeje potravin zvýšily meziměsíčně o 0,1%, ale meziročně klesly o 5,1%. Tržby z nepotravinářského zboží vzrostly o 0,9 % meziměsíčně ao 16,2 % meziročně, zejména v důsledku bazického efektu.

On-line prodej a zásilkový prodej se meziměsíčně zvýšil o 1,8%, ale meziročně klesl o 7,9%.

Reviews

Další články autora